Урок із зарубіжної літератератури. 8 клас. Вступ.
Урок № _1_____ Клас_8_______ Дата________ Вчитель_______________________
Тема уроку: «Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки».
Епіграф : «Література – це наука про життя»
Мета: дати учням поняття про культуру, літературу, роди літератури та їх характерні ознаки; формувати навички робота в групах; розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій як аналіз, порівняння, систематизація,підвищувати стилістичну культуру мовлення, розвивати зв’язне усне й писемне мовлення, творчу уяву, творчі здібності; виховувати в учнів самостійність, мислення, кмітливість, бажання творчо працювати.
Міжпредметні зв’язки: українська література, художня культура.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, таблиці, текстові завдання, диференційовані завдання, ноутбук, інтерактивна дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Запис теми у зошити.
Мьогодні ми з вами розглянемо такі поняття, як «культура», «література», «роди літератури», навчимось розрізняти їх характерні ознаки та спробуємо самі створити зразки літературних родів.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Бесіда.
- Що означає поняття «культура»?
- Яку людину ми можемо назвати культурною?
- Чи можете ви себе назвати «Культурною особистістю»?
- Рзгляньте епіграф до нашого уроку. Чи згодні ви з висловлюванням. Поясніть власну точку зору.
ІІІ. Вичення нового матеріалу.
- Розгляд і коментування презентації на тему «Культура як духовне явище».
- Бесіда:
- Яку ж роль відіграє література в системі культурних цінностей?
- Повернемось до епіграфу і перефразуємо його так: «Література – це наука для життя». Чи погоджуєтесь ви з цим?. Література супроводжує людину все її життя – від самого народження, але ми цього не помічаємо. А ви помітили? Наведіть приклади.
- Література велична і всеосяжна. Виділяють три літературні роди: епос, лірику і драму. Для того щоб розрізнати їх, проведемо невеличке тренування.
- Робота в групах. Учні об’єднуються в групи або в пари. Кожній групі роздаються таблиці (Додаток1) і характерні ознаки родів літератури (Додаток2). Завдання для груп
- Переглянути і порівняти між собою сучасні та давні приклади епосу, лірики, драми.
- Порівняти роди літератури, знайти відмінні риси, особливості.
- Підібрати до кожного роду літератури характерні ознаки.
- Звітування груп.
- Запис родів та їх ознак до зошитів.
- Бесіда за прикладами родів літератури.
- Які приклади вам сподобались чи вразили? Чи надто відрізняються зразки сучасної та давньої літератури? Поясніть, чому?
- Запитання до текстів, в залежності від загального рівня розвитку класу та особистого творчого потенціалу вчителя.
- Практична робота.
- Поділ учнів на три групи «Епіки», «Лірики», «Драматурги».
- Роздача завдань групам (Додаток 3).
- Інструктаж по виконанню завдань: написання драматичного уривку, буріме та листа другові.
- Виконання завдань
- Прочитання робіт учнями.
- Підведення підсумків.
ІV. Підсумок уроку.
Бесіда.
- Які поняття ми вивчали на уроці? Що запам’яталось найкраще?
- Що справило найбільше враження?
- Що належить до матеріальної, духовної культури?
- Які роди літератури ми вивчали на уроці? Назвіть основні характерні ознаки родів.
- Наведіть приклади епічних, ліричних, драматичних творів сучасності.
V. Завдання додому та інструктаж про виконання
Підготувати невеликі повідомлення про основні літературні епохи. Персонально кожному – загальна характеристика та особливості в різних країнах.
Додаток 1
Додаток 2
Основні особливості:
- розповідь про події як такі, що вже відбулися;
- зображення людини через її вчинки, поведінку, особливості мови тощо;
- описи різних видів;
- рівний тон викладу;
- менш інтенсивне, ніж у ліриці використання образотворчих засобів;
- прозова форма (крім байки).
-----------------------------------------------------------------
Основні особливості:
- вираження почуттів і роздумів, викликаних зовнішніми обставинами;
- елементи розповіді, описи;
- висока образність і емоційність;
- інтенсивне використання образотворчих засобів;
- стислість викладу;
- віршова форма;
- малий обсяг.
------------------------------------------------------------------
Основні особливості :
- зображення людини через її вчинки, поведінку, висловлювання;
- рушій дії - гострий конфлікт;
- відтворення подій як живого процесу, що протікає в даний момент;
- діалогічний виклад художнього матеріалу;
- поділ тексту на дії, картини, яви;
- наявність ремарок;
- призначення твору для вистави на сцені;
- прозова форма (зрідка - віршова).
Додаток 3
"Лірики"
Буріме_________________________________ болить,
_________________________________ взаємно.
_________________________________ даремно.
__________________________________ щодня,
_________________________________ вранці
__________________________________ забуваєш.
__________________________________ гориш,
__________________________________ завмирає,
__________________________________ кров,
___________________________________ забуваєш...
Епос
| |
Сучасний
|
XVІ – XVІІ століття
|
– Ну, ты у меня получишь! – пообещал Донателло, и тут же добавил. – Если живы останемся!
Леонардо вцепился в руль и попытался прижать машину к скалам, чтобы остановиться. Но руль не поддавался, будто его заклинило. Тогда Лео убрал ногу с акселератора и нажал на сцепление. И это не помогло.
На огромной скорости машина неслась прямо к пропасти. Когда до катастрофы оставались доли секунды, все зажмурили глаза.
«Черепашки ниндзя против зловещего Духа Мертвеца»
|
В некоем селе Ламанчском, которого название у меня нет охоты припоминать, не так давно жил-был один из тех идальго, чье имущество заключается в фамильном копье, древнем щите, тощей кляче и борзой собаке. Олья[34 - Олья
– так называемая «олья подрида» – испанское национальное блюдо.] чаще с говядиной, нежели с бараниной, винегрет, почти всегда заменявший ему ужин, яичница с салом по субботам, чечевица по пятницам, голубь, в виде добавочного блюда, по воскресеньям, – все это поглощало три четверти его доходов.
«Хитроумный идальго Дон Кихот Ламанчский», Мігель де Сервантес Сааведра
|
Лірика
| |
Сучасна
|
XIII - XIV століття
|
«Не можу без тебе»
Ти була ніжна, як сон,
І залишалась зі мною
Як ледь помітний туман,
Що квіти бавить росою.
Аж теплі краплі дощу
Десь загубилися в небі
Без них
Не може земля,
Так як і я
Більше не можу без тебе!
Більше не можу без тебе...
Святослав Вакарчук
Альбом «Міра»
|
Данте Аліг`єрі
Сонет 11 В своїх очах вона несе Кохання,- На кого гляне, ощасливить вмить; Як десь іде, за нею всяк спішить, Тріпоче серце від її вітання. Він блідне, никне, множачи зітхання, Спокутуючи гріх свій самохіть. Гординя й гнів од неї геть біжить. О донни, як їй скласти прославляння? Хто чув її,- смиренність дум свята Проймає в того серце добротливо. Хто стрів її, той втішений сповна. Коли ж іще й всміхається вона, Марніє розум і мовчать уста. Таке -бо це нове й прекрасне диво. |
Драма
| |
Сучасна
|
XVI – XVII століття
|
Дельфін: «Ну, що ти мені скажеш, Прадавній Відступник?»
Щось тепле з’являється в погляді Риби: «Звідки ти знаєш, як мене звати?»
Дельфін: «Так сталося, що я багато чого знаю про цю планету.»
Риба: (погляд її одразу стає скучним) «Ах, ну да… , я забув, ти ж астроакустик.»
Дельфін: «Скажи мені, що ти задумав з тими дурними мухами?»
Риба: «Тобі не зрозуміти. Ти не знаєш, що таке самотність.»
Дельфін: (високо вистрибує з води із дзвінким сміхом)«Ти віриш, що війна врятує від самотності?» - (пірнає, виринає і, стоячи на хвості, дивиться просто в очі рибі) – «скажи мені чесно, навіщо це тобі? Ти що справді така вже Риба-Зло?»
Риба: (несподівано глухим голосом, повітря довкола неї починає світитися червоним світлом) «Моя ера добігає кінця, я можу зникнути назавжди…якщо не зроблю задумане.»
Віктор Недоступ «Коти-миротворці», з мережі.
|
Джульєтта Мій слух не похопив ще й сотні слів
Із уст твоїх, а голос я впізнала:
Хіба ти не Ромео, не Монтеккі?
Ромео О ні, свята, знай: що не те й не інше,
Якщо вони для тебе осоружні.
Джульєтта Як ти зайшов сюди, скажи, й навіщо?
Як міг ти перелізти через мур?
Адже високий він і неприступний.
Згадай-но, хто ти: смерть тебе спіткає,
Як з наших хто тебе застане тут.
Ромео Кохання принесло мене на крилах,
І не змогли цьому завадить мури;
Кохання може все і все здолає,-
Твоя рідня мені не перешкода.
Джульєтта Вони тебе уб'ють, коли побачать.
Ромео В очах твоїх страшніша небезпека,
Ніж в двадцяти мечах. Поглянь лиш ніжно -
Й мені ненависть їхня не страшна.
В. Шекспір «Ромео та Джульєтта»
|
Додаток 2
Основні особливості:
- розповідь про події як такі, що вже відбулися;
- зображення людини через її вчинки, поведінку, особливості мови тощо;
- описи різних видів;
- рівний тон викладу;
- менш інтенсивне, ніж у ліриці використання образотворчих засобів;
- прозова форма (крім байки).
-----------------------------------------------------------------
Основні особливості:
- вираження почуттів і роздумів, викликаних зовнішніми обставинами;
- елементи розповіді, описи;
- висока образність і емоційність;
- інтенсивне використання образотворчих засобів;
- стислість викладу;
- віршова форма;
- малий обсяг.
------------------------------------------------------------------
Основні особливості :
- зображення людини через її вчинки, поведінку, висловлювання;
- рушій дії - гострий конфлікт;
- відтворення подій як живого процесу, що протікає в даний момент;
- діалогічний виклад художнього матеріалу;
- поділ тексту на дії, картини, яви;
- наявність ремарок;
- призначення твору для вистави на сцені;
- прозова форма (зрідка - віршова).
Додаток 3
"Лірики"
Буріме_________________________________ болить,
_________________________________ взаємно.
_________________________________ даремно.
__________________________________ щодня,
_________________________________ вранці
__________________________________ забуваєш.
__________________________________ гориш,
__________________________________ завмирає,
__________________________________ кров,
___________________________________ забуваєш...
«Епіки»
Привіт, ________________________________!
Ти не повіриш, але _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
"Драматурги"
"Драматурги"
Сценка з п’єси «У класі»
М. – Маша, восьмикласниця.
Я. - Ярослава, восьмикласниця.
Д. - Дмитро, восьмикласник.
Звичайний кабінет математики у звичайній загальноосвітній школі. Маша та Ярослава сидять за першою партою.
М.___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Я.____________________________________________________________________________________________________________
Я.____________________________________________________________________________________________________________
М.____________________________________________________________________________________________________________
Я.____________________________________________________________________________________________________________
У клас вбігає захеканий Д.
Д._________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ !
М._____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ !
Я.________________________________________________________________________________________________________________________________________________ !
Дякую за викрадку уроку! Дуже вдала викладка матеріалу та підбір прикладів.
ВідповістиВидалити